Скокът на слънчевата енергия в Европа удря цените на тока

Европа регистрира рекорден брой часове на отрицателни цени на електроенергията тази година поради несъответствие между търсенето и предлагането. Причината – производството на слънчева енергия нараства, което потенциално помага за пренасочване на инвестициите към така необходимите решения за съхранение, предава Reuters.

Пазарите на електроенергия на едро в повечето от ключовите икономики на Европа показаха нулеви или отрицателни цени за рекорден брой часове през първите 5 месеца на тази година в моменти на ниско търсене. Това означава, че производителите по-често трябва да плащат, за да разтоварят мощността или да спрат своите инсталации.

 

 

„Със сигурност може да се каже, че в този момент успехът поглъща собственото си потомство“, казва Маркус Хагел, експерт по енергийна политика в германската компания Trianel.

Силното производство на водна и ядрена енергия изигра известна роля в свръхпредлагането, но Европа също стана свидетел на масивна експанзия на слънчевата енергия.

Инсталираният слънчев капацитет в ЕС се е увеличил над 2 пъти до 263 GW между 2019 г. и 2023 г., сочат данни на SolarPower Europe. Само през 2023 г. това е еквивалентно на допълнителни 306 000 слънчеви панела, инсталирани всеки ден, посочват от групата.

На пазара за ден напред това доведе до повече европейски пазари, които изпитват спад на цените при най-ниската точка на търсене в средата на деня.

Международната агенция по енергетика подчерта спешната нужда от съхранение на енергия в годишен доклад.

„Разработчиците, които изберат да не локализират своите вятърни и слънчеви фотоволтаични паркове заедно със съхранение на батерии или други източници на гъвкавост, може да видят спад в потенциалните приходи по време на пиковото производство – възпрепятствайки печалбите и обезсърчавайки инвестициите“, предава МАЕ.

ЕС изчисли, че съхранението на енергия в блока ще трябва да се увеличи над 3 пъти от 2022 г. до 2030 г., за да отговаря на прогнозите за 69% дял на възобновяемата енергия в неговата електрическа система дотогава.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *